A befektetõk továbbra is hisznek abban, hogy a Fed kötvényvásárlási programja rövidtávon, de legalábbis idén és jövõ év elején változatlan formában folytatódik. Erre utal, hogy az amerikai makrogazdasági adatok megítélésétõl (várakozásokkal megegyezõ, alulmúló vagy felülteljesítõ számoktól) függetlenül emelkedni tudtak a vezetõ részvényindexek és gyengülni tudott a dollár az euróval szemben.
Technikai oldal
Mi történt? Újabb történelmi csúcsok és szinte töretlen hegymenet jellemezte az amerikai részvénypiacot a vizsgált idõszakban. Az óriási szárnyalás során a Dow elhagyta a 16000 pontos álomhatárt. Az árfolyam folytatta útját a hosszú távú trendben az 50 és 200 napos mozgóátlagok vonala felett. Érdemes kiemelni, hogy a jegyzések augusztusban, szeptemberben és októberben is megpróbálkoztak a 15700-as szint fölé kerülni, de az ellenállás túl erõsnek bizonyult és rendre kifulladtak a vevõk. A jég november elsõ két hetében megtört és az újabb csúcsok kialakulása kecsegtetõ. A kurzus a 2009 óta tartó emelkedõ trendcsatorna zölddel jelölt felsõ támaszvonala irányába mozdult el a pirossal jelölt középsõ növekvõ trendvonalról. Az RSI oszcillátor értékei a Slow Stochastic indikátor is átcsúszott az eladási zónába. Az MACD vonala nulla fölötti tartományban metszette alulról a szignálvonalat, ezért a metszés pozíció felvételéhez nem ad segítséget.
Mi várható? Emelkedõ trendrõl és évek óta formálódó trendcsatornáról beszélhetünk, az árfolyam a közép- és hosszú távú mozgóátlagok felett fejlõdött, ezért a rendkívül erõs trendet semmi sem veszélyeztette. A kiemelt fontosságú 16000 dolláros ellenállás meghódításával újabb szintek támadása következhet. Vételi hullám esetén az újabb csúcs várhatóan 16300 és 16400 közé esik majd, de ezt nehéz megjósolni, mert a kurzus ezekben a magasságokban még nem járt. A kékkel behúzott emelkedõ trendvonal képezhet jelentõsebb ellenállást, hiszen 2011 júliusa óta alatta fejlõdött az árfolyam. A kék trendvonal átszakítása esetén még nagyobb intenzitású rally bontakozhat ki, amely során igen valószínû egy csúcs 17000 közelében. A technikai indikátorok alapján akkor érdemes eladási szituációt keresni, ha három indikátorból kettõ egymást megerõsítõ jelzést ad, és ez novemberben megtörtént. Ugyanakkor rendkívül nehéz megjósolni a korrekciót vagy a fordulat eljövetelét. Trenddel szemben, egy short pozícióval pedig nem ajánlott hosszú ideig pozícióban csücsülni, ha az árfolyam újra és újra emelkedik. Ha a medvék dominálnak, akkor az elsõ fontos támaszszint most már 16000 dollár, majd 15710 pont következhet, utána 14800 és a 100%-os (14091,45) Fibo nevezhetõk meg támaszként.
Fundamentális oldal
Összefoglalás:
A befektetõk továbbra is hisznek abban, hogy a Fed kötvényvásárlási programja rövidtávon, de legalábbis idén és jövõ év elején változatlan formában folytatódik. Erre utal, hogy az amerikai makrogazdasági adatok megítélésétõl (várakozásokkal megegyezõ, alulmúló vagy felülteljesítõ számoktól) függetlenül emelkedni tudtak a vezetõ részvényindexek és gyengülni tudott a dollár az euróval szemben. Ugyanis egyes kiemelkedõen jól teljesítõ adatok (kiadott építési engedélyek, Michigan fogyasztói bizalmi index, heti új munkanélküli kérelmek száma) a Fed monetáris politikájának szigorítása irányába mutatott volna, de ez nem érdekelte a vevõket. Egy kis elbizonytalanodás azért tapasztalható volt a 46. héten, november 20-án, amikor a Fed utolsó ülésének jegyzõkönyve alapján a Fed vezetõk véleménye nem volt annyira egyöntetû a kötvényvásárlási programmal kapcsolatban. Az EUR/USD árfolyam 1,355-rõl 1,343-ig süllyedt egyetlen nap alatt, de az elbizonytalanodás nem tartott sokáig, mert újra a vevõk irányítottak.
Kötvényvásárlási program pro és kontra, de a piaci szereplõk hosszú távon laza monetáris politikával számolnak világszerte. Az Európai Központi Bank is mindent megtesz, hogy retorika szintjén közölje, kész azonnal az élénkítésre, ha az elengedhetetlen a gazdaság növekedése érdekében. Az EKB kormányzótanács tagja, Ardo Hansson nyilatkozata jelezte a befektetõk számára, hogy az EKB akár tovább csökkentheti a kamatszintet és fel vannak készülve a negatív kamatszintre, amelyet aztán sokan támadtak. Ha már Európánál tartunk, úgy tûnik, hogy kirobbanó formában van a német gazdaság, erre utalnak a várakozáson felül teljesítõ német üzleti bizalmi indexek (ZEW, Ifo). Elsõsorban Németországnak köszönhetõ, hogy az eurózóna átfogó gazdasági mutatói javulnak, vagy legalábbis gyógyulóban vannak.
Részletek:(11.19.) A német befektetõi bizalmat mérõ index (ZEW) 54,6 pont lett, felülteljesítve a várakozásokat. (11.20.) A Fed utolsó ülésének jegyzõkönyve alapján a Fed vezetõk véleménye nem annyira egyöntetû a kötvényvásárlási programmal kapcsolatban. Múlt héten Janet Yellen a monetáris bõség mellett tört lándzsát, a Fed jegyzõkönyv viszont elbizonytalanította a befektetõket. Az amerikai használt lakások októberi forgalma 5,12 millió darabot jelzett, amely lényegében nem jelentõs eltérés a várt 5,14 millió helyett. A kiskereskedelmi volumen bõvülése (+0,4%) októberben a várakozásokat meghaladva emelkedett az Egyesült Államokban. Szeptemberrõl októberre az árak csökkentek (-0,1%) az USA-ban. (11.21.) A német GDP adatok megfeleltek az elõzetesen közölt számoknak, mely szerint havi alapon 0,3%-al, éves szinten 1,1%-al emelkedett a gazdasági növekedés üteme Németországban. Az európai fogyasztói bizalmi index novemberben visszaesett -15,4 pontra. Az átfogó európai beszerzési menedzser index 51,5 pontra csökkent, az elemzõk enyhe javulást vártak. A heti új munkanélküli kérelmek száma 323 ezer lett, amely jócskán alulmúlta a 335 ezres elemzõi konszenzust. (11.22.) A német Ifo index 109,3 pontra ugrott, a piac jóval kisebb emelkedésre számított. (11.25.) Az EKB kormányzótanács tagja, Ardo Hansson nyilatkozata jelezte a befektetõk számára, hogy az EKB akár tovább csökkentheti a kamatszintet és fel vannak készülve a negatív kamatszintre. A folyamatban lévõ lakásértékesítések havi alapon 0,6%-al, éves szinten 2,2%-al estek vissza, pedig a piac emelkedésre számított. (11.26.) Az amerikai Conference Board fogyasztói bizalmi indexe novemberben 70,4 pontra csökkent, az elemzõi konszenzus növekedést várt. A kiadott építési engedélyek átlépték az egymilliót, pedig a piac konszenzus millió alatti kiadott engedélyrõl szólt. Az S&P/Caseshiller index 1 százalék felett ugrott szeptemberben, így éves szinten már 13,29%-os az ingatlanárak növekedése. (11.27.) Az amerikai tartós cikkek rendelésállománya októberben 2%-al csökkent a várakozásoknak megfelelõen. A Michigan Egyetem fogyasztói bizalmi indexe jelentõsen kedvezõbben alakult, hiszen 75,1 pontra ugrott, pedig a piac csökkenésre számított. Kevesebben, 316 ezren regisztráltak munkanélküliként az amerikai hivatalokban, amely adat így jóval alacsonyabb lett a 330 ezres várakozásnál. Chicago régió feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe a várakozásokhoz képest kevésbé esett vissza, a 63 pontos mutató még mindig komoly konjunktúrát jelzett. (11.28.) Novemberben is folytatódott az eurózóna gazdasági bizalmi indexének javulása. Annak ellenére, hogy a munkanélküliek száma 10 ezerrel nõtt, a német munkanélküliségi ráta maradt 6,9%-on.